AKTUALNOŚCI

  
 

Spotkanie pn."Poprawa bezpieczeństwa na osiedlu Podzamcze".
26.06.2007 

Z inicjatywy Komendy Miejskiej Policji i Spółdzielni Mieszkaniowej "Podzamcze" dnia 25.06.br. w Ośrodku Społeczno Kulturalnym Spółdzielni miało miejsce spotkanie pn. "Poprawa bezpieczeństwa na osiedlu Podzamcze".

Celem spotkania było wypracowanie podczas dyskusji projektów działań, których realizacja przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa i eliminację zagrożeń. Ponieważ skuteczność tych działań zdecydowanie uwarunkowana jest zaangażowaniem lokalnej społeczności i jej aktywnością ukierunkowaną na kompleksowe rozwiązania, do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele jednostek organizacyjnych i podmiotów funkcjonujących na naszym osiedlu. Stąd poza przedstawicielami Policji - mł. insp. Januszem Figlem, mł. insp. Jerzym Lewickim, mł. insp. Ryszardem Błażnikiem i nadkom. Jerzym Rzymkiem - i przedstawicielem Straży Miejskiej - Jerzym Karskim - w spotkaniu udział wzięli m.in. Radni Rady Miejskiej, zarządcy nieruchomości, przedstawiciele mediów i osoby prowadzące działalność gastronomiczną w lokalach zlokalizowanych na terenie Podzamcza.
Analiza dotychczasowych zdarzeń (również w oparciu o dane statystyczne), do jakich dochodzi na terenie Podzamcza, pozwoliła wysunąć wniosek, że w wielu przypadkach duży wpływ na powstanie zagrożenia, oraz na społeczne poczucie bezpieczeństwa, miała lub mogła mieć infrastruktura danego miejsca. Wskazano na przyczyny i skutki, jakie może nieść za sobą niedostosowana do potrzeb bezpieczeństwa infrastruktura. Takie elementy jak brak lub niewystarczające zabezpieczenie obiektu mogą powodować nagminne kradzieże z włamaniem. Pozostawione bez dostatecznego dozoru pomieszczenia często są miejscem występowania patologii społecznych i wykorzystywane m.in. przez osoby bezdomne i uzależnione od alkoholu, itp. Zwrócono uwagę, że włączenie się mieszkańców w ujawnianie niedoskonałości infrastruktury i zdecydowane reagowanie na łamanie prawa spowoduje, że Policja będzie miała dopływ informacji o zagrożeniach i odczuciach mieszkańców, które w znacznym stopniu ułatwią działania o charakterze prewencji przestrzennej. Wówczas podjęte przez Policję interwencje skutecznie spowodują poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.

W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na konieczność:

  1. Udoskonalenia przepływu informacji wpływającej na świadomość lokalnej społeczności w zakresie bezpieczeństwa i przestrzegania prawa
  2. Zintensyfikowania patroli (również w postaci służb płatnych)
  3. Wyposażenia dzielnicowych i patroli w telefony komórkowe
  4. Rozważenia możliwości instalacji monitoringu publicznego i w niektórych lokalach gastronomicznych
  5. Zorganizowania okresowych akcji prewencyjnych w miejscach i czasie
    o największym prawdopodobieństwie zajścia zdarzeń przestępczych
  6. Podjęcia działań zmierzających do likwidacji punktu skupu złomu przy
    ul. Basztowej
  7. Rozeznania możliwości pozyskania środków finansowych na realizację niektórych zadań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych z Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Miasta Wałbrzycha w myśl Ustawy o wychowaniu w trzeźwości
    i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Na zakończenie spotkania członek Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Podzamcze" Kazimierz Masiuk zadeklarował sporządzenie wstępnego kosztorysu systemu monitorującego, a Prezes Zarządu Zdzisław Tomczak zaprosił wszystkich obecnych na kolejne spotkanie, które odbędzie się we wrześniu. Do tego czasu wraz z mł. insp. Ryszardem Błażnikiem Komendantem I Komisariatu Policji podjął się koordynowania kompleksowych działań, które wypracowano podczas spotkania.

   
 
   
 


 

do góry  |