AKTUALNOŚCI

  
 

Współpraca z Sekcją Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE.
27.05.2008
 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wałbrzychu Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia zaproponowała nam włączenie się do obchodów ŚWIATOWEGO DNIA BEZ TYTONIU realizowanego w ramach OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII SPOŁECZNEJ PH. "MŁODOŚĆ WOLNA OD PAPIEROSA".

Z wielką satysfakcją przyjęliśmy propozycję wspomagania kampanii, która adresowana jest szczególnie do młodzieży w wieku 16-19 lat.

Organizatorami kampanii na poziomie krajowym jest Główny Inspektor Sanitarny, Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce oraz Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej- Curie w Warszawie. Kampania prowadzona będzie w okresie 31 maja 2008r - 31 sierpnia 2008r. a jej celem jest edukacja młodzieży w zakresie zysków płynących z niepalenia oraz zagrożeń wynikających z czynnego i biernego palenia tytoniu.
Obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu - 31 maja 2008r. są doskonałą okazją do nasilenia działań informujących o następstwach używania tytoniu i zachęcających do wyboru zdrowego, wolnego od dymu tytoniowego stylu życia zachęcanie do podejmowania odpowiedzialnych wyborów, pokazywanie pozytywów płynących z niepalenia, promowanie postaw młodych ludzi jako liderów zdrowego stylu życia, kształtowanie asertywnych postaw wobec palenia, propagowanie sprzyjających zdrowiu form spędzania wolnego czasu/. Przykłady działań:
- propagowanie postaw antytytoniowych i zachęcanie palaczy do zerwania z nałogiem poprzez organizację masowych imprez plenerowych, happeningów itp.

  • upowszechnianie mody na niepalenie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez włączenie ich do organizowanych imprez, ogłaszanie konkursów na prace plastyczne, fotograficzne, literackie, quizy wiedzy o skutkach palenia, rozpowszechnianie materiałów o tematyce antytytoniowej,
  • udział w ogólnopolskim konkursie dla osób chcących zerwać z nałogiem palenia tytoniu. Celem konkursu jest przekonanie osób palących tytoń, że zaprzestanie palenia jest możliwe i zmotywowanie ich do podjęcia takiej decyzji. Jeżeli zaprzestaną palić tytoń w ciągu bieżącego roku, deklaracją o zerwaniu z nałogiem tytoniowym składają na kuponie konkursowym, który należy przesłać na adres Fundacji Promocja Zdrowia. Od początku konkursu organizatorzy otrzymali ponad 350 tysięcy pisemnych deklaracji o zaprzestaniu palenia tytoniu.

Wszyscy, którzy naprawdę przestali palić wygrali nagrodę główną - własne zdrowie.

Regulamin konkursu wraz z kuponem konkursowym dostępne są na stronie internetowej: www.promocjazdrowia.pl 

Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Wałbrzychu służy pomocą merytoryczną i metodyczną w podejmowanych działaniach oraz dysponuje plakatami o tematyce antynikotynowej, które można otrzymać w siedzibie Sekcji przy ulicy 11-go Listopada 19 w Wałbrzychu.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie do współpracy, które podpisane zostało przez:

Kierownik Sekcji                                                                 Z up. Państwowego Powiatowego
Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia                            Inspektora Sanitarnego
mgr Grażyna Chaszczewska- Wojtas                                w Wałbrzychu
                                                                                          mgr inż. Iwona Jędraszczyk

 

 

Młodość wolna od papierosa

Światowa Organizacja Zdrowia walczy od wielu nad z epidemią palenia tytoniu na świecie. Dane dotyczące tego ogromnego zagrożenia są alarmujące. Wiemy między innymi że:

  • W dwudziestym wieku, palenie zabiło 100 milionów ludzi.
  • Na świecie żyje dziś około miliarda młodych ludzi, ludzi, którzy mogą stać się potencjalnie ofiarami tego nałogu.
  • Większość ludzi zaczyna palić przed 18 rokiem życia, a aż jedna czwarta z nich przed 10 rokiem życia!
  • Im młodsze dzieci zaczynają palić, tym trudniej jest zerwać z nałogiem.
  • Co osiem sekund człowiek umiera wskutek wdychania dymu tytoniowego.

Palenie papierosów osłabia czynności narządów zmysłów - wzroku, słuchu, smaku, węchu i czucia. Nikotyna uszkadza układ nerwowy, wywiera bardzo szkodliwy wpływ na układ krwionośny, pokarmowy i zdrowie ogólne. Palenie tytoniu może prowadzić do takich chorób jak: rak płuc, udaru mózgu, choroby układu krążenia (np. zawał serca), katarakty, zgaga, częste infekcje górnych dróg oddechowych, nowotwory (krtani, wątroby, nerek, trzustki), mniejsza potencja i skłonność do płodności, rozedma płuc, problemy z zębami, alergia.

Zebrana na temat tej epidemii wiedza pozwala na lepszą walkę z tym zjawiskiem zarówno w obszarze zdrowotnym jak i systemów opieki zdrowotnej, ekonomii i legislacji. Ostatni raport Światowej Organizacji Zdrowia- MPOWER, oprócz analizy sytuacji, pokazuje także sześć ścieżek walki z paleniem tytoniu na świecie. Są to:

  • Monitor (monitorowanie używania tytoniu I polityk prewencyjnych)
  • Protect (ochrona ludzi przed dymem tytoniowym)
  • Offer (oferowanie pomocy przy rzucaniu tytoniu)
  • Warn (ostrzeganie o niebezpieczeństwach związanych z tytoniem)
  • Enforce (wdrażanie zakazów promocji, reklamowania produktów tytoniowych I sponsoringu przez firmy je produkujące)
  • Raise (podnoszenie podatków na wyroby tytoniowe)

Głębsza analiza sytuacji pokazuje także niebezpieczeństwa na jakie narażone są dzieci i młodzież. Każdego roku, przemysł tytoniowy wydaje miliardy dolarów na promocję swoich produktów. Są one nie tylko łatwo dostępne, ale także dzięki reklamie wydają się złudnie atrakcyjne, będąc jednocześnie jedynym legalnie sprzedawanym produktem, który zabija.

Reklama i pewnego rodzaju wzorce kulturowe dawały dotychczas także społeczne przyzwolenie na palenie tytoniu. To jednak na szczęście się zmienia. W badaniach studentów dot. palenia tytoniu, ponad 78% z nich uważało, że palenie tytoniu powinno być całkowicie zakazane w miejscach publicznych. Większość studentów obecnie palących (68%) chciałoby rzucić ten nałóg.

W związku z tym, że dzieci są łatwiej podatne na reklamę, wpływ innych czy chęć dostosowania się do wzorców praktykowanych przez rodzinę czy rówieśników, są one także najbardziej podatne na rozpoczęcie palenia młodym wieku. W konsekwencji powoduje to szkody zdrowotne i trudności w zerwaniu z nałogiem.
Jedną z najbardziej niebezpiecznych tendencji obserwowanych obecnie na świecie jest także widoczny wzrost konsumpcji tytoniu wśród młodych kobiet - zwłaszcza w krajach najbardziej zaludnionych.
Organizacje filantropijne, rządy, organizacje międzynarodowe i pozarządowe podejmują liczne działania mające na celu walkę z paleniem tytoniu.

W 2003 roku została podpisana Ramowa Konwencja Światowej Organizacji Zdrowia na Rzecz Ograniczenia Użycia Tytoniu, przez Polskę podpisana w 2006 roku.

Aby skuteczniej walczyć z rozpowszechnianiem palenia tytoniu powstała także inicjatywa Bloomberga. W 2006 burmistrz Nowego Jorku, Pan Michale Bloomberg przeznaczył na ten cel 125 milionów dolarów. Światowa Organizacja Zdrowia została poproszona o koordynowanie części działań inicjatywy.

Główne Cele Inicjatywy to:

  • pomoc w zrywaniu z nałogiem palenia tytoniu oraz ochrona dzieci przed rozpoczęciem palenia papierosów;
  • wdrażanie regulacji prawnych w zakresie opodatkowania papierosów, zwalczanie przemytu papierosów, zmiany wizerunku palenia tytoniu oraz ochrona pracowników przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego w miejscu pracy;
  • edukacja społeczeństwa na temat szkodliwego wpływu palenia tytoniu;
  • opracowywanie systemów monitorowania palenia tytoniu.

Ciągłą walka z tą epidemią wymaga działań w wielu obszarach. Od zakazu palenia w miejscach publicznych i zakazu reklamy po zakaz sponsoringu przez firmy tytoniowe. Nie można także zapominać o informacji społecznej o zagrożeniach związanych tym nałogiem czy edukacji dzieci i młodzieży.

Ważnym elementem walki z tą epidemią są organizowane dni bez tytoniu (no tobbaco day)
W 1987 roku państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia podjęły decyzję o ustanowieniu Światowego Dnia Bez Tytoniu celem zwrócenia uwagi całego świata na problem epidemii palenia tytoniu i wzrastającej liczby związanych z nim zachorowań i zgonów.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Bez Tytoniu obchodzono 7 kwietnia 1988. Następnie, decyzją Światowej Organizacji Zdrowia Światowym Dniem Bez Tytoniu ustanowiono 31 maja.
W kolejnych latach obchody tego dnia przeprowadzane są pod innym przewodnim hasłem, odzwierciedlającym aktualnie najbardziej ważkie problemy dotyczące walki z rozprzestrzenieniem palenia tytoniu.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu obchodzone są pod hasłem NO TOBBACO YOUTH. W Polsce hasłem przewodnim jest: "Młodość wolna od papierosa".

 


 

do góry  |