PRAKTYCZNE PORADY DLA MIESZKAŃCÓW
  

Woda w gospodarstwie domowym


    
Średnio każdy z mieszkańców Naszego Osiedla zużywa około 100 litrów wody w ciągu dnia.

Jak można zmniejszyć zużycie wody w gospodarstwie domowym

  1. Należy sprawdzać szczelność kranów, kurków i spłuczek w domu. Nawet niewielkie kapanie wody z cieknącego kranu może spowodować zmarnotrawienie sporej jej ilości w ciągu dnia. Kapiący kran widać gołym okiem, w przypadku toalety można wpuścić odrobinę barwnika spożywczego do spłuczki. Jeżeli barwnik zaczyna się pojawiać w misce, mimo że nie spłukujesz wody, to znaczy, że masz w toalecie przeciek.
  2. Nie należy używać toalety jako popielniczki, czy kosza na śmieci. Za każdym razem, kiedy spłukujesz niedopałek papierosa, chusteczkę higieniczną, czy inne małe odpadki, marnujesz 20 – 30 l wody. Przy wymianie spłuczki klozetowej można wybrać taką, która posiada przycisk regulujący ilość spłukiwanej wody.
  3. Należy zakręcać kran po każdorazowym użyciu wody oraz nie korzystać z bieżącej wody, kiedy nie jest to konieczne, np. przy myciu zębów, goleniu a zwłaszcza podczas mycia naczyń.
  4. Należy brać krótsze prysznice. Długie, gorące prysznice powodują marnowanie 20 – 40 l wody w ciągu każdej niepotrzebnej minuty.
  5. Można zainstalować wodooszczędne końcówki pryszniców lub ograniczniki przepływu.
  6. Należy prać tylko wtedy, gdy ma się wystarczającą ilość ubrań, aby wypełniły całkowicie pralkę (nowsze modele pralek mają funkcję oszczędnego prania, do zastosowania gdy bęben jest wypełniony mniej więcej w połowie).
  7. Należy zmywać naczynia w zmywarce dopiero wtedy, kiedy uzbiera się pełna komora.

Jak zminimalizować zużycie wody

Warto się zastanowić nad kosztami związanymi z opłatami za wodę – często ilość zużytej wody nie wynika bowiem z naszych autentycznych potrzeb, lecz z jakichś, czasem pozornie drobnych zaniedbań bądź niedopatrzeń. Największe straty wody to efekt nieszczelnych instalacji i sieci wodociągowych. W przypadku sieci, dbają o nie zakłady wodociągowe. Domowe instalacje, to jednak sprawa ich użytkowników.

Zwykle z reakcją na kapiący kran czy cieknącą spłuczkę czekamy kilka tygodni. Przymierzamy się do wymiany uszczelek, tymczasem woda kapie. Jak wyliczono – jeżeli z kranu co 3 sekundy kapie kropla wody, to przez godzinę uzbiera się jej prawie szklanka (0,2 litra), a przez rok – 17 stulitrowych wanien. Krople kapiące co 0,5 sekundy to w ciągu godziny około 1,8 litra wody (więcej niż standardowa butelka mineralnej), czyli w ciągu roku 158 stulitrowych wanien. Strużka wody grubości około 1 mm cieknąca ze spłuczki to 9 litrów na godzinę i aż 789 stulitrowych wanien w ciągu roku.

 


 

  

do góry  |