PRAKTYCZNE PORADY DLA MIESZKAŃCÓW
  

  Place zabaw


    

Mamy wiosnę i place zabaw coraz częściej odwiedzane są  przez  nasze  dzieci. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważny jest dobry stan urządzeń służących zabawie. Ta  sprawa  traktowana  jest  w  naszej Spółdzielni  bardzo  poważnie i dokładamy wszelkich starań, by zapewnić  bezpieczeństwo  najmłodszym.

            Place  zabaw  administrowane  przez  naszą  Spółdzielnię  zostały  poddane przeglądom  nie stwierdzono  nieprawidłowości. Oczywiście ten pozytywny wynik kontroli  na  naszym terenie  nie zwalnia nas przed  dalszą czujnością. Niestety, jak uczą  doświadczenia  lat  poprzednich, nasza  praca   może  w  każdej  chwili  pójść na marne za sprawą wandali. 

            W  zasobach  naszej  Spółdzielni    23  place zabaw. Znacznym nakładem sił ( także  społecznych ) i  środków są  one wyposażone w różnego rodzaju urządzenia zabawowe, aby umilić czas przebywania dzieciom na wolnym powietrzu. Musimy wszyscy dbać, chronić je przed wandalami, nie dopuszczać do dewastacji i nie chodzi tu  przecież tylko o pieniądze, choć i ta sprawa nie jest  bez  znaczenia, ale o bezpie-czeństwo  naszych  dzieci, dla  których  zniszczone  urządzenia  mogą  stanowić zagrożenie.

            Zabawa  to  jedno  z  głównych  zajęć dzieci, kojarzy się ze spontanicznością, wzmaga kreatywność, jest  przyjemnością i frajdą. Place zabaw odgrywają w życiu dzieci kluczową rolę, o czym wiemy doskonale. Każde dziecko ma przede wszystkim prawo do bezpiecznej zabawy.

 

Jak się zachować na placu zabaw  

            Największe  zagrożenia  dla  bawiących  się  dzieci  to  upadki  na  twardą nawierzchnię i wplątanie się części ubrania w urządzenia zlokalizowane na placu. Weź  to  pod  uwagę  i  powiedz  dziecku,  jak  bawić się bezpiecznie. Do urządzeń umieszczonych na placu zabaw nigdy nie przywiązuj ubrań, sznurków, tasiemek, czy smyczy - może to prowadzić do wypadków.

            Nie naprawiaj niczego na placu zabaw. Jeżeli już naprawdę chcesz coś zrobić umieść na niebezpiecznym urządzeniu kartkę z ostrzeżeniem i zgłoś usterkę Admini- stracji Osiedla.

 

Myśl rozważnie i baw się bezpiecznie

            Wszystkie  urządzenia  na placu zabaw są bezpieczne dla bawiących się dzieci. Ocenę ryzyka przeprowadzają specjaliści, choć niektóre zagrożenia można sprawdzić  samemu. Urządzenia znajdujące  się na placu zabaw są  odpowiednio  przymocowane  do  podłoża  i  stabilne  podczas  stania,  siedzenia,  huśtania  się  na  nich i zabawy zgodnej z  przewidywanymi  sposobami  użycia  tych  urządzeń. Sprawdź  to  sam wypróbowując urządzenie i jego części : możesz  złapać  za  uchwyty  karuzeli, czy  zjeżdżalni   lub  przesunąć  ręką  po powierzchni drabinek (w ten sposób sprawdzisz, czy nie ma tam zadziorów lub wystających części, o które dziecko może się  skale -  czyć ), możesz  też potrząsnąć  urządzeniem ( dzięki  temu ocenisz, czy jest dobrze umocowane ).

            Zważ, że nie każde urządzenie umieszczone na placu zabaw jest odpowiednie dla dziecka w każdym wieku. Zwróć szczególną uwagę na te części urządzeń, które znajdują się na wysokości. Sprawdź to sam i postaw swoje dziecko z wyciągniętymi rękami obok zjeżdżalni. Jeśli  Twój  maluch  nie  może  dosięgnąć  do  najwyższego punktu  zjeżdżalni, zastanów  się  czy  jest  to  najlepsze miejsce do zabawy albo po prostu asekuruj dziecko w czasie, gdy będzie się tam bawić.

Zwróć uwagę, czy wokół każdego urządzenia na placu zabaw, z którego korzystają dzieci  występuje  obszar,  w  którym  nie  znajdują  się  żadne  inne  obiekty,  czy przeszkody („ strefa upadku ”). Dla różnych urządzeń istnieją różne strefy upadku, jako rodzic sprawdź to sam i upewnij się, czy w odległości trzech do pięciu kroków od  urządzenia  nie  ma  kamieni, ogrodzeń, płotów, drzew, czy zwisających gałęzi, które mogą spowodować obrażenia.

 

O czym pamiętać na placu zabaw

Zanim twoje dziecko pójdzie się bawić porozmawiaj z nim o zagrożeniach, jakie mogą się pojawić na placu zabaw. Następnie idźcie razem się pobawić.

W drodze na plac zabaw zwróć uwagę na zagrożenia takie jak: ruchliwe ulice lub podejrzane  sąsiedztwo  i  powiedz  dziecku, jak w tych  miejscach  powinno się za- chować.

Przyjrzyj się czy podłoże jest bezpieczne i czyste, w szczególności szukaj kamieni, pniaków, rozbitego szkła, śmieci.

Sprawdź urządzenia,  zanim  Twoje  dziecko  zacznie  się  na  nich  bawić: jeśli to możliwe pobujaj  się  na  nich, potrząśnij,  poślizgaj się. Wyobraź  sobie  jak  Twoje dziecko  będzie  używać  tych  urządzeń, zwróć  też  uwagę  na  zardzewiałe, słabo umocowane lub uszkodzone elementy.

Przed zabawą powtórz swoje uwagi i wskaż ewentualne zagrożenia.

Reaguj, jeśli dzieje się coś niebezpiecznego, zwracaj uwagę nie tylko nierozważnym dzieciom, lecz również beztroskim rodzicom.

Miej na uwadze, że niemożliwe jest utworzenie placu zabaw, na którym dzieci nigdy nie doznają obrażeń. Większość  wypadków  można uniknąć, także dzięki wyobraźni i świadomości, co złego może się wydarzyć.

 

Kogo poinformować, jeśli plac zabaw nie jest bezpieczny  

            Jeżeli zauważysz na placu zabaw urządzenia,które mogą być niebezpieczne dla  dzieci : niedostatecznie przytwierdzone do podłoża, uszkodzone, z brakującymi ele - mentami, skorodowane  lub  ze  zniszczonymi  uchwytami, nieprawidłową  lub nie - bezpieczną powierzchnię poinformuj o tym  w  pierwszej  kolejności  Administrację Osiedla.  

 


 

  

do góry  |