AKTUALNOŚCI
  

Naziemna telewizja cyfrowa bez strachu
31.01.2013


    
Wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej oraz wyłączenie naziemnego nadawania analogowego z końcem lipca 2013 roku budzi wiele wątpliwości wśród naszych mieszkańców. Pojawiają się pytania, jaki sprzęt będzie potrzebny do jej odbioru i czy użytkownicy kablówek lub platform satelitarnych muszą kupować dekoder lub nowy telewizor? Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego zagadnienia, by nie stać się ofiarą cyfrowej rewolucji... i nieuczciwych sprzedawców.

Po pierwsze: abonenci telewizji kablowej nie muszą dokonywać żadnych zakupów nowego telewizora czy dodatkowego dekodera. Po 31 lipca 2013 zostanie wyłączone nadawanie analogowe, ale TYLKO naziemne. A to oznacza, że wasza telewizja kablowa, która sygnał telewizyjny dostarcza kablem (a nie naziemnie) nadal będzie emitować sygnał analogowy.
Natomiast prawdą jest, że proces cyfryzacji "dotknie" osoby, które korzystają z analogowego sygnału telewizji naziemnej za pomocą anteny domowej bądź zbiorczej. Czyli osoby, które nie posiadają usługi TV kablowej bądź platformy satelitarnej. Aby zachować sygnał telewizyjny po 31 lipca 2013 r. ta grupa osób musi zakupić telewizor z głowicą DVB-T i systemem kodowania MPEG-4 lub dekoder cyfrowej telewizji naziemnej. Czasami będzie potrzeba wymiana anteny telewizyjnej (najlepiej na kierunkową, bez wzmacniacza). Spełniając te warunki, osoby odbierające sygnał telewizyjny przy pomocy własnej anteny, będą nadal mogły to robić, otrzymując sygnał już w technologii cyfrowej.

Zmiany dotyczą sygnału telewizji naziemnej, tzn., że sygnał waszej kablówki nie zniknie i nie będzie potrzebna wymiana telewizora lub instalacja jakichkolwiek dodatkowych urządzeń czy dekodera. Obecny telewizor, podłączony do telewizji kablowej będzie nadal odbierał programy telewizyjne - bez względu na proces cyfryzacji w Polsce. Tym samym należy z dużą ostrożnością traktować wszelkie zapowiedzi "zniknięcia kanałów po 31.07.2013 r.", "zniknięcia kablówki" i innych tego typu, głoszonych przez nieuczciwych sprzedawców dekoderów i anten telewizji naziemnej.

A co, oprócz wydatków na dekoder lub nowy telewizor - cyfryzacja oznacza dla widzów? Na pewno poszerzoną i atrakcyjniejszą ofertę programową. Naziemna telewizja cyfrowa daje dostęp do prawie 20 programów w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Dużym atutem TV cyfrowej jest również tzw. EPG, czyli elektroniczny przewodnik po programach, zawierający opis audycji wraz z godzinami ich nadawania oraz równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych oraz napisów, co może być przydatne podczas nauki języków obcych.

Warto jednak zaznaczyć, że naziemna telewizja cyfrowa nie jest jedyną możliwością skorzystania z atutów telewizji cyfrowej.

Od kilku lat operatorzy satelitarni i kablowi oferują pakiety TV cyfrowej, znacznie bogatsze w programy, często zawierające usługi dodatkowe jak VoD (programy na żądanie), czy w atrakcyjnych pakietach np. z Internetem lub telefonem stacjonarnym.

Decydując się na przejście z analogu na cyfrę warto wziąć pod uwagę również ich ofertę, zwłaszcza, że zwiększona konkurencja jest korzystna dla klientów - oznacza niższe ceny lub bogatsze pakiety telewizyjne.

 


 

  

do góry  |