AKTUALNOŚCI
  

Uwaga na zawilgocenia i zagrzybienia mieszkań!
04.02.2015


    

Warunki bezpiecznego użytkowania mieszkań

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Podzamcze" w Wałbrzychu w oparciu o informacje uzyskane od Kominiarskiej Spółdzielni Pracy "Św. Florian" oraz liczne interwencje mieszkańców informuje, że w okresie jesienno - zimowym dochodzi do nieprawidłowości polegających na zakłóceniach wentylacji i powstawaniu zawilgocenia lokali.

Głównym powodem powyższych zjawisk jest zbyt mocne uszczelnienie mieszkań!

Szczelne okna, zamknięte nawiewniki, podwójne drzwi wejściowe, zatkane lub zabudowane kratki wentylacyjne ograniczają lub uniemożliwiają dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń i odprowadzanie zużytego powietrza przez kanały wentylacyjne, a w konsekwencji dochodzi do:

  • Kondensacji (skraplania się) pary wodnej na zimnych powierzchniach przegród, a następnie do rozwoju grzybów i pleśni, (pierwszym widocznym sygnałem podwyższonej wilgotności w mieszkaniu są zaparowane szyby w oknach).

  • Zaniku lub odwrócenia ciągów kominowych (pojawienie się w mieszkaniu przykrych zapachów, nawiew zimnego powietrza).

  • Braku odpowiedniej ilości powietrza w mieszkaniu.

Powyższe doprowadza do zawilgocenia i zagrzybienia lokali, co stanowi zagrożenie dla zdrowia lokatorów.

W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wentylacji i zapewnienia właściwej wymiany powietrza należy: zamontować nawiewniki okienne (dopuszczone do stosowania przez PN), rozszczelniać okna w mieszkaniu, aby w sposób ciągły zapewniać dopływ świeżego powietrza do mieszkania, odłączyć wentylatory i okapy kuchenne podłączone do kanałów wentylacyjnych.

Ponadto przypominamy o konieczności utrzymywania wilgotność powietrza w mieszkaniu w granicach 45-55%, przy temperaturze min. 20oC.

Administracja

 


 

  

do góry  |